Blog je v rekonstrukci. Chci upravit obsah, začít psát články
najít nové oblíbené blogy. Nový start! :)
Budu ráda, když budete chtít být mým novým Affs.

Kozí bříběh: Pověsti staré Prahy

27. října 2008 v 16:27 | Terezka |  Filmy

Kozí bříběh: Pověsti staré Prahy

131662-gallery-961hi Kuba spolu s mluvící Kozou (ano, to je jméno) přijíždí do Prahy. Vezou vejce na stavbu Karlova mostu. Kuba chce v Praze zůstat a stát se sochařem. Koze je to jedno. Kuba pozná Mácu a zamiluje se do ní. Koze už to není jedno a začne pít, chodit se šlapkama atd.
To je v kostce začátek příběhu prvního českého 3D animáku…
Ale o něj skoro vůbec nejde. Jan Tománek, duchovní otec filmu (a ještě režisér, scénárista, střihač…) tvrdí, že je snímek srovnatelný s pixarovkami. Není. A to hned ze dvou důvodů.
Za prvé je to stylizace. Nevzpomínám si, kdy by pixarovky byl až takhle stylizované. Snad každá budova má pokroucené zdi, nedala by se postavit ani jako kulisa z papíru a vypadá, jako by jí vymyslel někdo s lehkým mentálním postižením. Některé postavy jsou dokonce tak šílené, že i v rámci stylizace vypadají jako mutanti (myšleno v dobrém).
Za druhé je to kvalita textur, animace a vlastně všechno, co není stylizace. Nevzpomínám si, kdy Pixar naposledy udělal animovaný film, který by vypadal jako intro z počítačové hry z roky 1991. Popravdě, horší film, co se týče kvality zpracování, jsem snad ještě neviděl. Nikdy.
Naštěstí to moc nevadí, protože co tvůrci ztrácejí na kvalitě, to dohánějí na kvantitě. Ve filmu jsou totiž minimálně dvě skutečně velkolepé scény, ve kterých je více jak dvě stě postav (tzn. velkolepé na české poměry).
O co jde v Kozím příběhu hlavně, jsou samotné pražské pověsti. Pokud se o ně zajímáte, či je chcete vidět 1221399794_kozi-pribehv celovečerním filmu, rádi tvůrcům odpustíte nedokonalost, ale naopak oceníte stylizaci ve stylu starých českých animovaných filmů.
Se žánrovým zařazením snímku je to poměrně těžké. Malé děti s sebou radši neberte, protože z Kozího příběhu se doví, že zlo zůstává nepotrestáno a že nažhaveným mečem se dají docela slušně vypálit oči.
Dospělí zase budou muset sledovat vtipy založené na tom, že někdo upadne. Naštěstí je jich jen pár, zbytek je kupodivu poměrně vtipný ("Aspoň, že sem chodí ten rohatej štramák!" prohodí laškovně Koza na čerta, když dopije asi osmý korbel piva). Tedy na současné české poměry.
Kozí příběh: pověsti staré Prahy je jednoduché odepsat. Není problém najít si důvody, proč je to jeden z nejhorších filmů roku a nejhorší český animák vůbec.
Když si na něm však najdete to dobré a zajímají vás pražské pověsti, kozí příběh se vám odmění. Nebude to žádný zázrak, ale nudit se nebudete. Jás i to dobré našel a jsem za to rád. A těším se na vaše komentáře, že jsem kvůli tomu debil.
Režie: Jan Tománek
Hrají: Matěj Hádek, Jiří Lábus, Mahulena Bočanová, Michal Dlouhý, Petr Pelzer, Jan Přeučil, Viktor Preiss, Miroslav Táborský, Karel Heřmánek, Petr Nárožný, Dalimil Klapka, Pavel Rímský, Ota Jirák
Česko, 2008, 80 min
Kozí příběh - Pověsti staré Prahy
Hrajeme: od 16.10.

3D animovaná komedie
ČR - 2008 - 80 minut

Režie: Jan Tománek
Hrají: Příběhu propůjčili své hlasy M. Hádek, M. Bočanová, V. Preiss, M. Dlouhý, M. Táborský, P.Nárožný a zejména J. Lábus v roli hlavní kozí hrdinky.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama